بادی‌پامپ سریع‌ترین راه فرم دادن بدن

از آن‌جا که بادی‌پمپ برای سفت کردن و فرم گرفتن عضلات طراحی شده و سرعت چربی‌سوزی را افزایش می‌دهد، انتظار می‌رود یکی از سریع‌ترین راه‌های فرم دادن بدن باشد.

برای اثبات این ادعا، لازم است که در این شیوه‌ی ورزشی، بدن کالری بیش‌تری نسبت به دیگر تمرین‌ها بسوزاند و تمرینات آن به شما کمک کند نسبت به تمرینات منظم با وزنه‌های سنگین و تکرارهای کم، بدنتان عضلانی‌تر شود.

انرژی مصرفی بادی پامپ

یکی از مطالعات منتشرشده در ژورنال پژوهش‌های تمرینات قدرتی به موضوع میزان کالری‌سوزی 50 دقیقه تمرینات بادی‌پمپ پرداخته است. افراد به طور میانگین حدود 265 کالری طی تمرین سوزاندند؛ البته مردان در مقایسه با زنان، کمی کالری‌سوزی بیش‌تری داشتند (به ترتیب، 315 و 214) و به طور متوسط 3/5 کالری در دقیقه سوزانده شد.

آزمایش دوم، این بار به صورت یک جلسه‌ی 57 دقیقه‌ای از بادی‌پمپ همراه با 60 دقیقه دوچرخه‌سواری پیوسته و توسط خود گروه لزمیلز انجام شد (یعنی گروهی که اولین بار بادی‌پمپ را آغاز کردند). گروه شامل ده زن و مرد بود که در جلسه‌ی بادی‌پمپ به طور متوسط 411 کالری سوزاندند و به طور مجزا، میزان کالری‌سوزی مردان و زنان به ترتیب برابر 483 و 339 کالری بود؛ این میزان یعنی 7 کالری بر دقیقه برای گروه، و به ترتیب، 8 و 6 کالری بر دقیقه توسط مردان و زنان.

با درنظر گرفتن نتایج در دو مطالعه مشخص می‌شود که زنان در یک کلاس معمولی بادی‌پمپ حدود 5 تا 6 کالری بر دقیقه و مردان چیزی بین 6 تا 8 کالری بر دقیقه می‌سوزانند. نتیجه‌ی گروهی کالری‌سوزی در جلسه‌ی دوچرخه‌سواری به طور میانگین 623 کالری بود، و نتیجه بر حسب جنسیت برای مردان و زنان به ترتیب 706 و 540 کالری گزارش شد؛ یعنی به طور تقریبی میزان کالری‌سوزی گروهی، مردان و زنان به ترتیب، 10، 12 و 9 بوده است. به عبارت دیگر، میزان کالری‌سوزی شما در دوچرخه‌سواری بیش‌تر از یک کلاس بادی‌پمپ معمولی است.

فرم دادن بدن

اگرچه کالری‌سوزی دوچرخه‌سواری به خودی‌خود می‌تواند در طول تمرین خیلی زیاد باشد، اما عضله‌سازی بادی‌پمپ باعث می‌شود میزان سوخت‌وساز بدن افزایش پیدا کند و در نتیجه، کالری بیش‌تری در طول روز بسوزانید.

فرم دادن بدن و عضله سازی

احتمالاً می‌دانید که بافت عضله از نظر متابولیکی فعال‌تر از چربی است و حداقل به لحاظ تئوری، افزایش جرم ماهیچه‌ای به این معنی است که چربی بیش‌تری می‌سوزد. اما متاسفانه این قضیه فقط کمی درست است؛ میزان متابولیسم عضلات در حالت استراحت، چیزی حدود 6 کالری بر پوند است، یعنی خیلی خیلی کمتر از آ‌ن‌چه اغلب مردم فکر می‌کنند.

سوزاندن بیش‌ از 10000 کالری در ماه – که برای از بین بردن تقریباً 3 پوند چربی کفایت می‌کند – نیاز به افزایش بیش از 50 پوند عضله دارد؛ و این خیلی بیش‌تر از میانگین چیزی است که یک فرد در طول دوره‌ی ورزشی خود می‌تواند بسازد.

تازه‌کارها یا افرادی که بعد از چند ماه ورزش نکردن دوباره شروع به تمرین می‌کنند، کمی عضله‌سازی می‌کنند؛ با این حال، تمرینات بادی‌پمپ مبتنی بر وزنه‌های سبک و تکرارهای بالا است. همچنان‌که محققان اوکلند اشاره کرده‌اند، این نوع تمرین به جای افزایش چشمگیر میزان عضلات، استقامت عضلانی را افزایش می‌دهد.

بادی پامپ برای افراد مبتدی

بعید به نظر می‌رسد که بهبود قدرت و هایپرتروفی (بزرگ شدن و حجیم شدن اندام) برای افرادی اتفاق بیفتد که پیش از این هم به از تناسب اندام لازم برخوردار بوده اند؛ اما در افرادی که سابقه‌ی تمرین‌های استقامتی ندارند، بادی‌پمپ شاید بتواند محرکی کافی برای کسب استقامت و قدرت باشد. به عبارت دیگر، بادی‌پمپ برای تازه‌کارها می‌تواند همان مزایای تمرینات استقامتی منظم را داشته باشد. اما اگر شما کسی هستید که چند سالی است تمرینات جدی انجام می‌دهید، باید برای قوی‌تر شدن وزنه‌های سنگین‌تر بزنید.

فرم دادن سینه و سرشانه

همچنین مشخص شده است که بادی‌پمپ به کاهش چربی کمک می‌کند؛ در یک آزمایش 13 هفته‌ای برای مقایسه‌ی بادی‌پمپ، بادی‌اِستِپ (بالا و پایین رفتن از پله‌ها)، بادی‌اتَک (نوعی از تمرینات هوازی)، بادی‌کُمبَت (ادغام تمرینات رزمی)، و PRM (دوچرخه‌سواری در سالن)، افراد حاضر در گروه بادی‌پمپ واقعاً بیش‌ترین درصد چربی را از دست دادند.

اگر فردی هستید که از تنهایی تمرین کردن خسته شده‌اید یا این که در محیط‌های گروهی بیش‌تر انگیزه دارید، کلاس بادی‌پمپ برای شما خیلی مفید خواهد بود. وقتی مربی ایروبیک بودم، افراد خیلی زیادی بودند که با علاقه به باشگاه نمی‌آمدند، نه به خاطر پولش، بلکه خیلی ساده، به این خاطر که به نظرشان خیلی خسته‌کننده بود (اصلاً هم برایشان مهم نبود که من چقدر در مورد مزایای تمرین‌های استقامتی حرف می‌زدم).

با این حال، با این که بادی‌پمپ برخی مزایای تمرین‌های استقامتی مرسوم را دارد، اما هنوز هم یکی از سریع‌ترین راه‌های فرم گرفتن بدن است.

بادی پامپ

ممنوعیت ورزش بادی پامپ

هرکسی که در حال حاضر سلامت است و آسیب‌دیدگی ندارد – یا این که با شرایط موجود، از نظر پزشکش در حال بهبود است – می‌تواند از این تمرینات استفاده کند. با این حال، در صورتی که قبلاً دچار مشکلات قلبی یا تنفسی بوده‌اید از انجام این تمرینات اجتناب کنید و به علاوه، بهترین راه این است که پیش از شروع تمرینات به یک مرکز معتبر مراجعه کنید تا وضعیت ریه و قلب شما سنجیده شود. همچنین افراد دچار مشکلات و صدمات عضلانی – اسکلتی یا افراد دچار فشار خون بالا هم باید از این تمرینات پرهیز کنند.

اگر سابقه‌ی مشکلات تنفسی، سرگیجه، سردرد، سفتی و تنگی قفسه‌ی سینه یا درد پشت و زانو در طول جلسات داشته‌اید، باید فوراً تمرین را متوقف کنید و از مربی خود بخواهید برای پیشگیری از صدمات جدی، در برنامه‌ی شما بازنگری کند.

از طرفی، در کلاس‌های گروهی که باید به مدت یک ساعت با تکرار بالا وزنه بزنید، احتمال آسیب‌های بیش‌تری وجود دارد. این محیط‌های گروهی، محیط‌هایی با ریسک خطر بالا هستند و مهم نیست مربی شما چقدر حرفه‌ای و خوب است، مسئله این است که این یک نفر نمی‌تواند مراقب تک تک افراد حاضر در گروه باشد.

هر وقت احساس خستگی کردید، وزنه را پایین بیاورید، وزنه‌ی کوچک‌تری انتخاب کنید، تکرارهای کمتری انجام دهید و هر وقت احساس کردید خسته هستید، به خودتان استراحت دهید. هرگز خیلی زود وزنه را سنگین نکنید و به بدن خود فشار نیاورید.

باشگاه ورزشی بانوان مدرن | یوگا | تی آر ایکس | ایروبیک | فیتنس

 شعبه 1 : خیابان ولیعصر | بالاتر از زعفرانیه | خیابان یکتا | نبش فهمیده

☎️ شماره تماس شعبه : ۰۹۱۲۹۱۷۱۸۵۴