زن ها مردان کوچک نیستند! بررسی دقیق فیتنس بانوان

پس چرا بسیاری از مربی های فیتنس بانوان را به عنوان مردان کوچک نگاه میکنند و بر این اساس تمرینات مورد نظر ورزشی خود را به آن ها ارائه می دهند؟

همچنین رژیم های غذایی و تغذیه ای که بعد از تمرینات باید یک ورزشکار دریافت کند همگی بر اساس مطالعات و پژوهش هایی که روی مردان انجام شده است طراحی شده اند.

برای درک بهتر جنبه های مختلف ورزش زنان برخی از اطلاعات جمع آوری شده در این مورد در این نوشتار ارائه شده است.

تفاوتی ندارد که شما مرد باشید یا زن ورزشکار باشید یا مربی یا حتی ورزشکار حرفه ای باشید یا مبتدی صرفا باید این نکته را بدانید زنان مردان کوچک نیستند.

پس بیایید ابتدا با اطلاعاتی که بسیار پایه ای هستند اما هم برای عملکرد ورزشی و هم برای سلامتی و طول عمر شما بهتر است شروع به بررسی فیتنس بانوان کنیم.

trx

ورزش برای سلامت استخوان ها مهم است

مهم نیست که شما در چه سنی هستید، اگر شما یک زن هستید باید بدانید که تمرینات فیتنس بانوان برای حفظ حجم و تراکم استخوان های شما در یک سطح سالم ضروری است. طبق گفته مربی Nicole Crawford  ” بدن انسان از سن 30 تا 35 سالگی مقدار بیشتری از حجم استخوانی که بدن جایگزین میکند را از دست می دهد” اما خوشبختانه برای شروع ورزش هیچ وقت دیر نیست و ورزش به تنهایی میتواند این روند را تغییر دهد.

نیکول پیشنهاد میکند که روزانه حداقل 20 دقیقه تمرینات چربی سوز انجام دهید مخصوصا اگر به تازگی دوره قاعدگی شما تمام شده است. بر اساس اطلاعات نشریه clinical endocrinology and metabolism  فقدان فعالیت های ورزشی سرعت از دست رفتن تراکم استخوانی در دوران قاعدگی را افزایش می دهد.

یکی از فرایند هایی که در ورزش باعث سلامت استخوان ها میشود تولید ماده IGF-1  است.

IGF-1 توانایی استخوان های شما برای فرایند بازسازی را بالا نگه می دارد. مربی Doug Dupont  درباره فرایندهای IGF-1 بیشتر توضیح می دهد:

فعالیت بدنی از نظر ذهنی بسیار ساده و بی دردسر است و هم چنین فعالیت بدنی فواید عملی متفاوتی هم چون کاهش خطر ایجاد توده استخوانی کم حجم، پوکی استخوان، و شکستگی های متعدد دارد.

به یاد داشته باشید که تمریناتی هم چون وزنه زدن برای سلامت استخوان بسیار مفید است پس بهتر است این تمرینات را نیز انجام دهید و ذهن خود را درگیر  خیالاتی هم چون عضلانی شدن بیش از حد و بزرگ و حجیم شدن نکنید و صرفا این تمرینات را انجام دهید. یکی از خیالات موهومی که در ذهن بسیاری از افراد وجود دارد این است که زنان نمی توانند وزنه بزنند.

افسانه های تناسب اندام زنان کم ارزش شده اند.

مربی  Andrew Read  تعداد زیادی مشتری زن بدنساز و قوی هیکل دارد. این مربی ورزشکاران زن خود را به اندازه ورزشکاران مرد تمرین های سخت می دهد اما هنگامی که به وزنه زدن میرسیم در مورد زنان اندکی روش هایش تغییر میکند. اندرو توضیح میدهد که بدن زنان نیاز به فیبر های عضلانی آهسته انقباض بیشتری دارد و این بدان معناست که هنگام وزنه زدن زنان نیاز دارند که تعداد تکرار های بیشتری در حرکات خود به کار ببرند.

فانکشنال

ناشتا بودن های متناوب و راهنمای زنان برای لاغر شدن

در نوشتارهای بالایی ذکر شد که ناشتا بودن های متناوب چه اثراتی میتواند بر بدن مرد ها داشته باشد. به همین خاطر مربی Lauren Brooks پژوهش های موجود درباره ورزش را با شواهد گفتاری که از کارآموز های ورزشی خود دریافت کرده است را مقایسه نموده:

این مربی بیان میکند:

بعضی از اطلاعات و پژوهش های طبقه بندی شده درباره روند عضله سازی در موش های ماده است. موش های ماده وقتی از رژیم غذایی ناشتا بودن های متناوب پیروی میکنند پرتکاپو تر و با تمرکز بیشتری رفتار میکنند. وقتی نوبت به تمرینات وزنه زنی موش ها میرسد به دلیل استرس و فشاری که بر بدن وارد میشود متابولیسم بدن حالت مردانه پیدا میکند و موش ها به دنبال غذا می گردند.

از طرفی دیگر مشخص شده است که در این آزمایشات موش های نر مانند موش های ماده تغییرات شیمیایی مغزی زیادی از خود نشان نداده اند. این مساله توضیح می دهد که چرا بعضی از زنان دیوانه وار عاشق تمرینات ورزشی خود هستند.

من شخصا میتوانم تایید کنم که فعالیت بدنی میتواند به شما حس پویایی و قدرت بدهد. این حس در ابتدای روند گیاهخواری هم به من هم القا شد اما پس از مدتی روند گیاه خواری به صورت خام باعث تغییرات هورمونی نابهنجار در بدن میشود و توصیه میکنم که زنان از به خطر انداختن سلامت خود با این گونه عادت های غذایی پرهیز کنند.

به یاد داشته باشید که بدن زنان دارای هورمون های متفاوتی از مردان است و وقتی درباره عادات غذایی صحبت میکنیم باید بدانید که تغییر عادت غذایی شما ممکن است عوارض متفاوتی ایجاد کند.

کنترل باروری، هورمون ها و عدم پیشرفت ورزشی

اگر هم چنان از نحوه پیشرفت خود چه در زمینه کاهش وزن و چه در زمینه عملکرد ورزشی بهتر ناراضی هستید شاید بهتر باشد به جنبه کنترل باروری در زندگی خود نیز توجه کنید.

اگر شما از دارو های جلوگیری از بارداری استفاده میکنید بهتر است بدانید این داروها میتوانند روند رشد عضلات شما را متوقف کنند. پرستار بالینی Venessa Bennington  توضیح می دهد که روند تخمک سازی و تعادل هورمون های تستوسترون و استروژن در بدن چگونه میتواند بر توانایی شما تاثیر بگذارد.

 اگر ما روند تخمک سازی را متوقف کنیم چه اتفاق هایی در بدن می افتد؟

اول از همه اینکه بدن شما دوره های افزایش تستوسترون را تجربه نخواهد کرد و این مساله در کسانی که به طور حرفه ای ورزش میکنند یک مشکل عمده محسوب میشود. بدون تستوسترون یا با مقادیر کم آن به سختی میتوان حجم عضلانی قابل قبولی به دست آورد و علاوه بر این نگه داشتن بدن دریک ترکیب زیبا و مناسب نیز غیر ممکن خواهد بود.

پس با توجه به آن چه در این نوشتار گفته شد مربی شما حق دارد که تمرینات سخت بدنی که به وزشکار های مرد میدهد را روی شما نیز اجرا کند . به یاد داشته باشید که زنان دقیقا به اندازه مردان توانایی دارند اما هم چنین باید در نظر داشته باشیم که زنان در بعضی زمینه ها از مردان متفاوت اند.